Vyvážení kol

Při sjednávání zakázky výměny kol často v servisech Storex od klientů slýcháme větu, pokyn: „Nevyvažovat“. Náš odborně školený personál vždy klientovi vysvětlí důležitost správného vyvážení kol a upozorní na rizika, která mohou nastat, pokud tento úkon vynecháme. „Dá se říci, že většina klientů naše doporučení přijme, protože si uvědomí, že uspořená částka v řádech desítek korun dnes může představovat jen zlomek výdajů, které mohou v budoucnosti nastat při řešení problémů spojených právě s nevyváženými koly.“ říká Jitka Fraňková, hlavní vedoucí v ústeckém servisu Storex. Nutnost vyvažovat pneumatiky pravidelně je dána hlavně dvěma faktory. Prvním je postupné a přirozené snižování hloubky dezénu, které způsobuje nejen změnu celkové hmotnosti pneumatiky, ale vzhledem k dalším faktorům také změnu rozložení hmotnosti po jejím obvodu. Druhým faktorem je žalostný stav českých vozovek. Je prakticky nemožné, aby se řidič nepotkal s výmolem, který může způsobit ztrátu vyvažovacího materiálu.

Důsledkem obou zmíněných faktorů je téměř vždy špatné vyvážení pneumatik, které pak zatěžuje podvozek a jeho součásti: ložiska, tlumiče, čepy řízení. Všechny tyto komponenty nadměrně trpí a snižuje se tak jejich životnost. Dochází také k nerovnoměrnému opotřebování samotných pneumatik, což má vliv nejen na snížení jejich životnosti, ale také na nárůst spotřeby paliva díky vyššímu valivému odporu nevyvážených pneumatik. Silné nevyvážení se pak projevuje vibracemi na volantu vozidla. Většinou teprve tento citelný jízdní diskomfort většinu řidičů, pozdě, ale přece, přinutí vyhledat odborný servis a vyvážení kol si nechat zkontrolovat.

Při kontrole vyvážení kol servisní technik nejprve odstraní stávající vyvažovací materiál. Kolo následně upne do vyvažovacího zařízení, které otáčením kola vyhodnotí požadavek na gramáž a umístění vyvažovacího materiálu. Naše moderní vyvažovací stroje optimalizují rozdělení vypočítané gramáže mezi vnitřní a vnější stranu pneumatiky tak, aby spotřeba vyvažovacího materiálu bylo co nejnižší. Ani ty nejlepší vyvažovací stroje ale nedokáží eliminovat případná mechanická poškození disků a jsou situace, kdy nezbývá než zákazníkovi doporučit disk vyměnit. I zde však platí, že výměnou disku může majitel vozidla předejít následným opravám na podvozku vozidla v hodnotě mnoha tisíc korun.

Našim klientům k zajištění jízdního komfortu doporučujeme kola vyvážit při každé jejich výměně letních kol za zimní (a naopak), minimálně však 1x ročně.
Barum
Bridgestone
Continental
Davanti
Dunlop
Firestone
Fulda
Goodyear
Hankook
Matador
Nexen
Nokian
Pirelli
Sava
Semperit
Payu
Heureka
Visa
Mastercard

Tento projekt byl realizován za finanční podpory z prostředků státního rozpočtu prostřednictvím Ministerstva průmyslu a obchodu v programu The Country for the Future

© 2024 prodej-pneu.cz