Údržba pneumatik

I když mnoho řidičů považuje pneumatiku za spotřební materiál s omezenou životností, který nevyžaduje důraznější péči, opak je pravdou. Maximální provozní životnost pneumatik je 4 až 6 let. V praxi však dochází následkem opotřebení k jejich výměně podstatně dříve. Důvodem je ve většině případů především nedostatečná péče. Ačkoliv většina řidičů o nutnosti údržby pneumatik ví, málokdo jim věnuje tolik pozornosti, kolik by zasluhovaly. Přitom nejde o nijak náročnou činnost, pouze o preventivní kontrolu, kterou lze shrnout do několika bodů.

Pravidelná kontrola správného tlaku
Kontrola správného tlaku je základ v péči o pneumatiky. Dofukujte je pravidelně na doporučenou hodnotu výrobcem auta. Správný tlak zaručí, že vaše gumy budou mít optimální kontaktní plochu s vozovkou a budou se rovnoměrně opotřebovávat. Navíc tak docílíte i nižší spotřeby. Podrobnější informace o huštění pneumatik získáte v našem článku Huštění pneumatik v sekci „Technický rádce“.

Kontrola stavu dezénu
Běhouny pneumatik mohou mnoho napovědět o stavu vašeho vozidla a upozornit vás na potenciální problémy. Doporučujeme provádět pravidelné kontroly běhounů, které mohou odhalit problémy vyžadující odborný zásah. Viditelné poškození, neobvyklé deformace, cizí tělesa či nepravidelné opotřebení jsou znakem, se kterým byste měli namířit do pneuservisu na kontrolu a zjištění případné závady. Bližší informace ke kontrole běhounů naleznete v našem článku Kontroly stavu dezénu v sekci „Technický rádce“.

Skladování pneumatik
Špatně uložené pneumatiky stárnou rychleji a ztrácí optimální jízdní vlastnosti. Pneumatiky na ráfku skladujte v komínku na sobě. Pláště bez ráfku na stojato a jednou za čas s nimi pootočte. 

Styl jízdy
Agresivní zrychlování, prudké brzdění a zatáčení vašim gumám vůbec nesvědčí. Plynulá jízda má pozitivní vliv nejen na delší životnost pneumatik, ale také na nižší spotřebu. Dále si dejte pozor na prudké nárazy například na obrubník, pokuste se vyhýbat projetí nerovností na vozovce ve velké rychlosti. Pneumatiky nevydrží všechno.

Kontrola letmým pohledem
Před každou delší cestou proveďte vizuální kontrolu vašich kol. Poškozená pneumatika má jiné jízdní vlastnosti a její nepředvídatelné chování by vás mohlo nepříjemně zaskočit. Dávejte pozor na neobvyklé chování během jízdy – vibrace, řízení táhne na stranu apod. 
Když během preventivní kontroly objevíte nějaký závažnější problém, je vždy vhodné navštívit co nejdříve odborný pneuservis – seznam našich provozoven ZDE. Naši odborníci vám poradí a přímo odstraní závadu, jejíž trvání by mohlo vést až k trvalému poškození pneumatiky. Specialista vám rovněž může po detailní prohlídce doporučit výměnu, pokud by to bylo v zájmu vaší bezpečnosti.
Barum
Bridgestone
Continental
Davanti
Dunlop
Firestone
Fulda
Goodyear
Hankook
Matador
Nexen
Nokian
Pirelli
Sava
Semperit
Payu
Heureka
Visa
Mastercard

Tento projekt byl realizován za finanční podpory z prostředků státního rozpočtu prostřednictvím Ministerstva průmyslu a obchodu v programu The Country for the Future

© 2024 prodej-pneu.cz