Štítky neboli labeling

Legislativně je opatření zakotveno v Evropském nařízení (ES) č. 1222/2009. U nás se pro toto opatření ustálil hezký výraz labeling. Úmyslem zákonodárců bylo, aby štítek na základě tří kritérií poskytl lepší orientaci uživatele v charakteristice pneumatiky.

Valivý odpor / účinnost paliva

Nižší valivý odpor má pozitivní vliv na úsporu paliva. Hodnoty A až G označují vliv na spotřebu paliva z pohledu hodnoty valivého odporu pneumatiky, od nízké (A) po vysokou (G). Černá šipka vedle třídy písmen označuje úroveň výkonu produktu. Ačkoli se účinek může lišit v závislosti na vozidle a jízdních podmínkách, rozdíl mezi třídou G a třídou A u kompletní sady pneumatik může snížit spotřebu paliva až o 7,5% *.

Přilnavost na mokrém povrchu vozovky / brzdný výkon

V kategorii „přilnavost na mokrém povrchu vozovky“ označují klasifikace A až G relativní brzdnou dráhu - od krátké (A) po dlouhou (G) - na mokrém povrchu vozovky. 
I když se účinek může lišit v závislosti na vozidle a jízdních podmínkách, rozdíl mezi třídou G a třídou A u sady čtyř identických pneumatik může snížit brzdnou dráhu při zastavení až o 18 metrů při rychlosti 80 km/h.

Hladiny vnějšího hluku

Hladina vnějšího hluku je na štítku vyjádřena dvěma veličinami - hodnotu v decibelech (dBA) a zařazením do jedné ze tří tříd:

  1. Pneumatika s nízkou hladinou vnějšího hluku vykazuje o 3 dB nižší hluk než určuje evropská norma.
  2. Pneumatika s průměrnou hladinou vnějšího hluku. Emise hluku odvalování pneumatiky nepřekračují hluk, stanovený evropskou normou.
  3. Pneumatika s vysokou hladinou vnějšího hluku. Hluk odvalující se oneumatiky nesplňuje hluk příslušnou evropskou normu.

Labeling má pomoci zákazníkům v orientaci ve vlastnostech pneumatik. Nezapomínejte však, že jen zajištěním správného tlaku v pneumatikách jejich pravidelnou kontrolou dosáhnete optimální spotřeby paliva (ve vztahu na pneumatiky) a maximální přilnavosti za mokra, neboť optimální tlak může mít zásadní vliv na úsporu paliva a bezpečnost silničního provozu. Nikoli menší vliv na bezpečnost i spotřebu má takí efektivní styl jízdy.  A pozor - je třeba mít na paměti, že tři kritéria štítku, jakkoli důležitá, nejsou jedinými parametry výkonu. Pneumatiky jsou testovány celkem na více než 20 různých parametrech.

* Měřeno v souladu s metodou měření uvedenou v nařízení ES 1222/2009, zdroj: Posouzení dopadů Evropskou komisí SEK (2008) 2860

Barum
Bridgestone
Continental
Davanti
Dunlop
Firestone
Fulda
Goodyear
Hankook
Matador
Nexen
Nokian
Pirelli
Sava
Semperit
Payu
Heureka
Visa
Mastercard

Tento projekt byl realizován za finanční podpory z prostředků státního rozpočtu prostřednictvím Ministerstva průmyslu a obchodu v programu The Country for the Future

© 2024 prodej-pneu.cz