Protektorování pneumatik

Protektor je pneumatika, která byla po ojetí svého dezénu odborně zrenovována. Díky protektorování tak získá opotřebovaná pneumatika nový dezén a jízdní vlastnosti podobné nové pneumatice. Tím se prodlužuje její životnost a podstatně zvyšuje její kilometrový výkon. Zároveň jde o způsob ekologické recyklace pneumatik.
Existují dva typy protektorování – ojetou pneumatiku lze opatřit novou běhounovou částí buď tzv. studenou nebo teplou vulkanizací. Zatímco osobní, dodávkové, sportovní nebo off-road protektory se vyrábí pouze pomocí technologie teplé vulkanizace a jsou podrobovány výstupní zkoušce, nákladní pneumatiky lze protektorovat za tepla i za studena, na závěr pak prochází rentgenovou zkouškou. Ta je pochopitelně důslednější.
Protektorovani-(1).jpeg
Proces teplého protektorování se velmi podobá výrobě nové pneumatiky. Kostra ojeté pneumatiky je důkladně kontrolována z hlediska jejího mechanického poškození, stáří, indexů a celkového stavu. Některá poškození je možné opravit, větší rozsah oprav je možný na nákladních pláštích. Někteří výrobci provádějí před odstraněním starého běhounu tlakovou zkoušku. Poté jsou původní běhoun a boční popisy prostřednictvím speciální brusky z pneumatiky odstraněny. Na obroušenou a zdrsněnou pneumatiku je nanesen spojovací roztok a nový nezvulkanizovaný kaučuk. Poté je do nového materiálu při tlaku až 13-20 atmosfér a teplotě až 150 °C vylisován nový dezén. Jeho trvanlivost je srovnatelná s trvanlivostí vzorku nových pneumatik.

V případě protektorování pomocí technologie studené vulkanizace je na již zkontrolovanou, případně opravenou a obroušenou pneumatiku nanesen spojovací materiál a poté nový před vulkanizovaný běhoun včetně vylisovaného dezénu. Kombinací vakuové metody a přetlaku se v autoklávu se při teplotě cca 100 °C dokončí vulkanizace nového běhounu a jeho spojení s kostrou původní pneumatiky. Vlivem nižší teploty je tato metoda protektorování šetrnější k ojetým pneumatikám.

Firma Storex se zabývá převážně prodejem nákladních protektorů předních výrobců, neváhejte se na nás však obrátit s jakýmkoliv dotazem ohledně protektorovaných pneumatik všech velikostí.

Barum
Bridgestone
Continental
Davanti
Dunlop
Firestone
Fulda
Goodyear
Hankook
Matador
Nexen
Nokian
Pirelli
Sava
Semperit
Payu
Heureka
Visa
Mastercard

Tento projekt byl realizován za finanční podpory z prostředků státního rozpočtu prostřednictvím Ministerstva průmyslu a obchodu v programu The Country for the Future

© 2024 prodej-pneu.cz