Podzim na silnicích

Nastávající podzim s sebou přináší sychravější počasí a současně i méně příznivé podmínky pro provoz na silnicích. Řidiči musí počítat s tím, že se mohou na silnicích častěji vyskytovat mlhy a někdy i námraza. Den se krátí a zrána a odpoledne může být již velmi špatná viditelnost. Vozovka bývá více než jindy mokrá a pokrytá spadaným listím. S tím vším je třeba počítat a přizpůsobit tomu svoji jízdu. Předvídat a být opatrný se vyplácí.

Čím dál později svítá a dříve se stmívá, řidiči by měli před započetím jízdy zkontrolovat, zda je jejich vozidlo řádně osvětleno a zda jsou světlomety čisté. V posledních letech se čím dál častěji objevuje nešvar, že i za snížené viditelnosti, čímž je myšleno za šera, mlhy, hustého deště či sněžení, řidiči ponechávají vozidlo osvícené pouze denním svícením, avšak při denním svícení jsou osvětleni pouze předními světlomety a zezadu se pro ostatní účastníky provozu stávají neviditelnými a ohrožují tím bezpečnost nejen svoji, ale i ostatních řidičů.

Podzim znamená pro řidiče řadu změn. Ze stromů padá listí a v noci či ráno klesají teploty někde i k nule. Pokud k tomu všemu trošku zaprší, stává se ze silnice nebezpečné kluziště, o kterém ale nemusíte vůbec vědět. Zatímco sníh a mráz vám napoví, že silnice klouže, slabý dešťový poprašek a spadané listí možná ne. Přitom právě tato podzimní kombinace je stejně nebezpečná jako uježděný sníh. Pozor také dejte na aquaplaning a na fakt, že se prodlužuje brzdná dráha vozu.

Bláto, prach, špína, mlha, listí, to všechno se dřív nebo později objeví i na vašem čelním skle. A vy to budete chtít za jízdy odstranit. Nutně se neobejdete bez funkčních stěračů a bez dostatečné zásoby kapaliny v nádržce ostřikovače. Nezanedbávejte ani tuto část vašeho vozidla.

Podzim je ošemetný a velmi rychle může přejít v tuhou zimu. Proto je dobré už dnes myslet na zimní výbavu svého auta. Nejdůležitější součástí výbavy pro chladné měsíce jsou zimní pneumatiky. Ze zákona je povinné přezout na zimní pneumatiky do 1. listopadu. Vedle zákonem stanoveného nařízení je však dobré se řídit selským rozumem. Klesne-li teplota pod sedm stupňů Celsia, funguje většina zimních pneumatik lépe než letní. Je mnohem lepší přezout na zimní pneumatiky dříve a mít jistotu, že Vás sníh a mráz nepřekvapí.

Raději dřív přezuji, termín si rezervuji,
nové pneu nakoupím, uskladněné neřeším.
Jezdím v říjnu na zimních,
sním o klidných Vánocích.

Ti, co ještě letní mají
a s přezutím vyčkávají,
v listopadu bude trvat,
než je někde objednají.

Proto se objednejte klidně již dnes na www.chciprezoutauto.cz, pneumatiky můžete vybírat na www.prodej-pneu.cz.

Barum
Bridgestone
Continental
Dunlop
Firestone
Fulda
Goodyear
Hankook
Matador
Nexen
Nokian
Pirelli
Sava
Semperit
Payu
Heureka
Visa
Mastercard
© 2022 prodej-pneu.cz