Likvidace použitých pneumatik

Pneumatika se skládá z několika vrstev pryžových směsí, přírodních vulkanizovaných a syntetických kaučuků, antioxidantů, sazí a dalších přídavných materiálů. Mimo to je konstrukce pneumatik tvořena textilní a ocelovou výztuží. Obsahují značné množství látek, některé z nich jsou pro přírodu silně toxické a velmi složitě a dlouhodobě odbouratelné. Proto má nevhodná forma likvidace použitých pneumatik na přírodu a na životní prostředí nepříznivý dopad. Přestože je vytváření černých skládek trestným činem, snad každý z nás se již v přírodě setkal s odhozenými pneumatikami a pohled je to velice smutný. Dalším velmi nevhodným řešením je pálení pneumatik. Při spalování se uvolňuje značné množství toxických látek a nebezpečných plynů, které dráždí dýchací cesty a ve vyšší koncentraci způsobují poškození plic.

V dnešní době je však správné odkládání použitých pneumatik velmi snadné a nic nestojí. Likvidaci pneumatiky si každý platí v ceně produktu, podobně jako když si kupujete lednici či automatickou pračku. Stačí zadat do internetového vyhledávače stránky www.eltma.cz, což je kolektivní systém, do kterého jsou zapojeny zodpovědné servisy či prodejny a po zadání obce se zobrazí seznam odběrných míst.  Na daném odběrném místě se odevzdávají samotné pneumatiky bez ráfků, pneumatiky nesmí být znečištěné chemikáliemi, obarvené či například zalité do betonu. V ideálním případě je dobré se telefonicky obrátit na dané odběrné místo pro ověření dostupných kapacit pro příjem použitých pneumatik.

Pneumatiky, odevzdané do odběrného místa, lze následně využít, tzv. recyklovat. Z hlediska materiálů použitých při výrobě se pneumatiky rozdělí na ocelové kordy, textil a samotnou pryž. Ocelové kordy jsou dále použity v hutním průmyslu, textil například do izolačních desek. Pryž se zpracuje do gumového granulátu, který se používá např. na výrobu tlumicích podložek, sportovišť, zámkové dlažby a podobně.

Barum
Bridgestone
Continental
Davanti
Dunlop
Firestone
Fulda
Goodyear
Hankook
Matador
Nexen
Nokian
Pirelli
Sava
Semperit
Payu
Heureka
Visa
Mastercard

Tento projekt byl realizován za finanční podpory z prostředků státního rozpočtu prostřednictvím Ministerstva průmyslu a obchodu v programu The Country for the Future

© 2024 prodej-pneu.cz