Kontrola vozidla před dovolenou

Dříve než si zabalíte kufry a tašky a pokusíte se je všechny nějak poskládat do auta, bylo by dobré si nechat vozidlo zkontrolovat. Ať už se na letní dovolenou chystáte někam poblíž či na delší vzdálenost, nepodceňte přípravu a kontrolu svého vozidla pro pohodlnou a bezpečnou cestu. 

Ke svému autu musíte mít během cestování v zahraničí naprostou důvěru. K jeho kontrole, zvláště před náročnými a dlouhými cestami, můžete přistoupit jako k prohlídce před STK. Vynaložená investice se vám bohatě vrátí, opravy v zahraničí totiž mohou být velice nákladné a časově zdlouhavé. V odborném servisu si v dostatečné době před odjezdem na dovolenou (a to i v případě nového vozidla, které má za sebou méně než 1 rok provozu) nechte zkontrolovat sbíhavost kol (geometrie), stav baterie a jejího správného dobíjení, stav a kvalitu motorového oleje, a množství chladicí kapaliny. Speciální pozornost věnujte brzdám a klimatizaci. U brzdového systému vám v servisu zajistí správné nastavení a funkčnost brzdových komponentů (brzdové kotouče, brzdové destičky, brzdová kapalina). Klimatizaci vám odborně vyčistí, zkontrolují případné netěsnosti, doplní chladivo a olej v klimatizačním okruhu. Vhodné je také vyměnit kabinový filtr a dezinfikovat průduchovou soustavu. Dále je dobré zkontrolovat funkčnost stěračů a ostřikovačů a doplnit letní směs do nádržky ostřikovače. Důležité je správné nastavení světel. A na místě je také kontrola povinné výbavy. Pokud se chytáte cestovat do cizí země, může se předepsaná výbava lišit od výbavy povinné pro ČR. 

Samostatnou kapitolu každého vozu a jeho kontroly tvoří pneumatiky. Chystáte se na letní dovolenou, nezapomeňte proto obout letní pneumatiky nahuštěné na správné hodnoty s ohledem na vyšší zatížení vozu. Proveďte také vizuální kontrolu pneumatik spojenou s kontrolou hloubky jejich dezénu. Vaše pneumatiky by měly být bezpečné po celou dobu vaší cesty. Při měření hloubky dezénu proto počítejte s jeho úbytkem odpovídajícím vzdálenosti, kterou v době dovolené se svým autem ujedete. Pokud máte dojezdové kolo – rezervu, určitě nezapomeňte zkontrolovat její stav. Pokud je vaše vozidlo vybaveno opravnou sadou, doporučujeme zkontrolovat její stav.

Uvedli jsme nejdůležitější součásti vozidla, které je třeba před odjezdem na dovolenou řádně překontrolovat. Kontrolu můžete do jisté míry provést sami, ale pokud chcete mít naprostou jistotu, že jste před cestou nic nezanedbali, neváhejte využít služeb našich vyškolených pracovníků. 
Barum
Bridgestone
Continental
Dunlop
Firestone
Fulda
Goodyear
Hankook
Matador
Nexen
Nokian
Pirelli
Sava
Semperit
© 2021 prodej-pneu.cz