Kontrola a seřízení geometrie

eometrie vozidla je jednou z nejdůležitějších servisních prohlídek na vašem vozidle. Má totiž velký vliv na bezpečnost jízdy. Týká se jedné z nejdůležitějších částí vozidla – pneumatik, které patří k nejvíce namáhaným dílům na vozidle a zároveň jsou jedinou částí vozidla, která nám zabezpečuje kontakt s vozovkou. Správně nastavená geometrie náprav podle hodnot výrobce zajišťuje ideální ovladatelnost vozu, přesnost a komfort při řízení vozidla. Současně díky nižšímu valivému odporu snižuje míru opotřebení běhounu pneumatiky a pozitivně ovlivňuje i spotřebu paliva.

Je téměř nemožné vyhnout se všem výmolům či jiným nerovnostem na vozovce. Další nepříjemnou nástrahou jsou obrubníky, které se nám občas připletou do cesty. Závažnější náraz do kol vašeho vozidla může způsobit změnu přesného nastavení geometrie. Pokud jedete na rovném úseku vozovky a automobil se samovolně stáčí do strany, geometrie vašeho vozidla nemá správné nastavení a je třeba ji nechat znovu správně seřídit.

Dřívější metody měření byly poměrně zdlouhavé. Trvaly několik desítek minut a výsledky často nebyly úplně přesné. Současná měřící zařízení jsou vybavena moderními technologiemi, které využívají měření laserem nebo pomoc kamerových systémů, které dokážou vyhodnotit aktuální stav geometrie za několik minut.

xGeometrie-(1).png

Kontrola geometrie kol se zaměřuje především na správné nastavení dvou základních parametrů – odklon a sbíhavost. Kola by měla být při jízdě kolmo k vozovce a tento předpoklad je dán nastavením odklonu či příklonu kol v závislosti na to, co předepisuje výrobce vozidla. Pokud nejsou tyto hodnoty správně nastaveny, nedochází k maximálnímu styku pneumatiky s vozovkou a tím dochází k nepravidelném opotřebení běhounu a ke zhoršení jízdních vlastností vozidla.

Sbíhavost případně rozbíhavost kol jsou úhlové odchylky, které mezi sebou svírají podélné osy kol. I nastavení těchto hodnot určuje výrobce vozidla a v případě, že nejsou dobře seřízeny, opět dochází k opotřebení pneumatik a také k horší ovladatelnosti vozidla a horším jízdním vlastnostem.

Pravidelný servis geometrie náprav je doporučen minimálně jednou za rok nebo v případě, že si je řidič vědom většího nárazu kola do nerovnosti na vozovce. Majitelům osobních vozů se kontrola geometrie zcela jistě vyplatí. Kromě komfortu jízdy a bezpečnosti řízení vám správně seřízená geometrie podvozku ušetří náklady na provoz vozidla, neboť odborně seřízená geometrie zajistí až o 20% delší životnost pneumatik.

Objednat se můžete na některé z našich tří provozoven, které tuto službu nabízejí:

ÚSTÍ N. L. – HAVÍŘSKÁ | Havířská 366/33 | 400 10 Ústí nad Labem | tel.: 606 619 257 | uzin@storex.cz
MOST | K. H. Máchy 1697 | 434 00 Most | tel.: 602 448 669 | most@storex.cz
MLADÁ BOLESLAV | Plazy 127 | 293 01 Mladá Boleslav | tel.: 724 642 598 | mlada.boleslav@storex.cz
Barum
Bridgestone
Continental
Davanti
Dunlop
Firestone
Fulda
Goodyear
Hankook
Matador
Nexen
Nokian
Pirelli
Sava
Semperit
Payu
Heureka
Visa
Mastercard

Tento projekt byl realizován za finanční podpory z prostředků státního rozpočtu prostřednictvím Ministerstva průmyslu a obchodu v programu The Country for the Future

© 2024 prodej-pneu.cz