Kontrola a seřízení geometrie

Geometrie vozidla je jednou z nejdůležitějších servisních prohlídek na vašem vozidle. Má totiž velký vliv na bezpečnost jízdy. Týká se jedné z nejdůležitějších částí vozidla – pneumatik, které patří k nejvíce namáhaným dílům na vozidle a zároveň jsou tím jedinou částí vozidla, které nám zabezpečuje kontakt s vozovkou. Správně nastavená geometrie náprav podle hodnot výrobce zajišťuje ideální ovladatelnost vozu, přesnost a komfort při řízení vozidla. Současně díky nižšímu valivému odporu snižuje míru opotřebení běhounu pneumatiky a pozitivně ovlivňuje i spotřebu paliva.

Je téměř nemožné vyhnout se všem výmolům či jiným nerovnostem na vozovce. Další nepříjemnou nástrahou jsou obrubníky, které se nám občas připletou do cesty. Závažnější náraz do kol vašeho vozidla může způsobit změnu přesného nastavení geometrie. Pokud jedete na rovném úseku vozovky a automobil se samovolně stáčí do strany, geometrie vašeho vozidla nemá správné nastavení a je třeba ji nechat znovu správně seřídit.

Dřívější metody měření byly poměrně zdlouhavé. Trvaly několik desítek minut a výsledky často nebyly úplně přesné. Současná měřící zařízení jsou vybavena moderními technologiemi, které využívají měření laserem nebo pomoc kamerových systémů, které dokážou vyhodnotit aktuální stav geometrie za několik minut.

Kontrola geometrie kol se zaměřuje především na správné nastavení dvou základních parametrů – odklon a sbíhavost. Kola by měla být při jízdě kolmo k vozovce a tento předpoklad je dán nastavením odklonu či příklonu kol v závislosti na to, co předepisuje výrobce vozidla. Pokud nejsou tyto hodnoty správně nastaveny, nedochází k maximálnímu styku pneumatiky s vozovkou a tím dochází k nepravidelném opotřebení běhounu a ke zhoršení jízdních vlastností vozidla.

Sbíhavost případně rozbíhavost kol jsou úhlové odchylky, které mezi sebou svírají podélné osy kol. I nastavení těchto hodnot určuje výrobce vozidla a v případě, že nejsou dobře seřízeny, opět dochází k opotřebení pneumatik a také k horší ovladatelnosti vozidla a horším jízdním vlastnostem.

Pravidelný servis geometrie náprav je doporučen minimálně jednou za rok nebo v případě, že si je řidič vědom většího nárazu kola do nerovnosti na vozovce. Majitelům osobních vozů se kontrola geometrie zcela jistě vyplatí. Kromě komfortu jízdy a bezpečnosti řízení vám správně seřízená geometrie podvozku ušetří náklady na provoz vozidla, neboť odborně seřízená geometrie zajistí až o 20% delší životnost pneumatik.

Konkrétní cenovou nabídku vám ochotně sdělíme na kterékoliv prodejně naší společnosti! Pro členy našeho věrnostního systému s 10% slevou!
Barum
Bridgestone
Continental
Dunlop
Firestone
Fulda
Goodyear
Hankook
Matador
Nexen
Nokian
Pirelli
Sava
Semperit
© 2021 prodej-pneu.cz