Hloubka dezénu

V závislosti na typu osobních a SUV pneumatik mají nové pneumatiky nejčastěji hloubku dezénu mezi 7 mm a 9 mm, v ojedinělých případech 10mm. Tím je zajištěn nejlepší výkon v běžně se vyskytujících podmínkách, odpovídajících předpokládanému využití pneumatik. Naše legislativa sice říká, že minimální hloubka dezénu pro všechny pneumatiky osobních automobilů je 1,6 mm, je však bezpečnější pneumatiky vyměnit o trochu dřív, řekněme v hloubce nejméně 2 mm. U zimních pneumatik je limit opotřebení zákonem určen na 4 mm a v tomto případě se i odborníci shodují, že není třeba měnit zimní pneumatiky při vyšší hloubce dezénu. Každopádně zimní pneumatiky s hloubkou dezénu menší než 4 mm v zásadě přestávají být zimními pneumatikami a jejich využití v zimních podmínkách je tedy u nás zakázáno.

Každá pneumatika je v oblasti běhounu povinně vybavena indikátorem opotřebení běhounu (TWI neboli tread wear indicator), který uživateli signalizuje, kdy je pneumatika blízko limitu opotřebení.

Se vzrůstajícím opotřebením pneumatik narůstá riziko aquaplaningu. Mokrý povrch vozovky sám o sobě zvyšuje riziko smyku, ztráta kontaktu pneumatiky s vozovku na mokru je díky podstatně zhoršenému odvodu vody u pneumatik s nižší hloubkou dezénových drážek podstatně vyšší.

Často dostáváme otázku, jaká je minimální hloubka dezénu, při které ještě lze považovat pneumatiku za bezpečnou. Takovou hloubku obecně bohužet ale určit nejde. To, jak se pneumatika a zprostředkovaně vozidlo chová, ovlivňuje celá řada na sebe vzájemně působících faktorů. Tam, kde vozidlo s dobře nahuštěnými pneumatikami a dobře seřízenou geometrií podvozku, projede naprosto bezpečně na pneumatikách s hloubkou 3 mm, jiné vozidlo může skončit v nekontrolovaném smysku na pneumatikách s hloubkou dezénu vyšší.

Obecně ale platí, že čím širší máte pneumatiky, tím větší riziko aquaplaningu u opotřebovaných pneumatik je. A samozřejmě, protože u pneumatik je vždy něco za něco, čím máte širší pneumatiky, tím lepší přilnavost mají na suché vozovce. Každopádně - správný tlak v pneumatikách nejen zvýší životnost vašich pneumatik a zlepší jízdní komfort, ale společně se správně seřízenou geometrií podvozku přispěje k Vaší maximální bezpečnosti.

Barum
Bridgestone
Continental
Davanti
Dunlop
Firestone
Fulda
Goodyear
Hankook
Matador
Nexen
Nokian
Pirelli
Sava
Semperit
Payu
Heureka
Visa
Mastercard

Tento projekt byl realizován za finanční podpory z prostředků státního rozpočtu prostřednictvím Ministerstva průmyslu a obchodu v programu The Country for the Future

© 2024 prodej-pneu.cz