Ex zaměstnanci Nokianu odsouzeni

Celkem deset lidí bylo obviněno a zatím nepravomocně odsouzeno za trestný čin porušení obchodního tajemství v historicky největším finském soudním procesu, který se k podobnému typu trestného činu kdy vztahoval. Bývalí pracovníci finského výrobce pneumatik Nokian Tires opustili, aby založili vlastní výzkumnou a vývojovou společnost Black Donuts Engineering, aby následně byli stíháni podle v místě platných pravidel, vztahujících se na ochranu obchodního tajemství.

money.jpgO tom, o jak složitou právní bitvu v tomto případě šlo, svědčí fakt, že k prvnímu a dosud nepravomocnému rozsudku došlo teprve šest let poté, kdy v rámci zahájeného trestního řízení proběhly první domovní prohlídky. 

Celý spor se vedl o skutečnost, zda intelektuální vlastnictví, které obžalovaní využívali ke své podnikatelské činnosti po založení své nové firmy, skutečně lze vnímat jako obchodní tajemství jejich původního zaměstnavatele. Soud v této fázi rozhodl, že (v kontradikci od tvrzení Black Donuts Engineering, že využívané znalosti byly v rámci průmyslového odvětví  veřejně známé), že mnoho z využívaných informací obchodnímu tajemství podléhalo. Soud měl za to, že “informace nejsou důvěrné, pokud je možné je získat studiem výrobku, jeho koupí, všeobecně dostupnou znalostí nebo odbornou kvalifikací prostřednictvím odborně vyškolených osob. Soud dospěl k závěru, že žádná z těchto podmínek nebyla splněna, proto využité informace považuje za důvěrné."

Odsouzeno bylo všech deset obžalovaných - osm k podmíněným trestům odnětí svobody v rozmezí šesti až osmnácti měsíců, dva pak k vysokým pokutám.  Společnost Black Donuts Engineering je povinna uhradit pokutu ve výši 300.000EUR, vrátit státu výnosy z trestné činnosti ve výši 537.000EUR a uhradit společnosti Kokian Tires právní a soudní náklady ve výši kolem 600.000EUR. Tři čelním představitelům Black Donuts Engineering včetně CEO Kai Hauvaly pak byl udělen soudní zákaz vlastnit či řídit společnost pod dobu tří až pěti let.

Generální ředitel společnosti Nokian Tires pan Hilla Korhonen uvedl, že firma je s verdiktem o vině spokojena, ale zváží podání odvolání k výším trestu. 

Společnost Black Donuts Engineering vyjádřila rozčarování s výrokem soudu, ale neupřesnila, zda se proti rozsudku odvolá. CEO společnosti považuje rozsudek za nespravedlivý, ale jako pozitivní vidí skutečnost, že byl konečně po dlouhé době pěti až šesti let vyřčen.

Barum
Bridgestone
Continental
Davanti
Dunlop
Firestone
Fulda
Goodyear
Hankook
Matador
Nexen
Nokian
Pirelli
Sava
Semperit
Payu
Heureka
Visa
Mastercard

Tento projekt byl realizován za finanční podpory z prostředků státního rozpočtu prostřednictvím Ministerstva průmyslu a obchodu v programu The Country for the Future

© 2024 prodej-pneu.cz