Celoroční pneumatiky – ano či ne?

Celoroční pneumatiky lze s výhradami doporučit pro ty, kdo mají velmi malý roční kilometrový nájezd a absolvují jízdu převážně v městském provozu a v případě sněžení nebo námrazy pokud možno vůbec nevyjíždějí. Pokud bychom měli naši radu více upřesnit, vhodný kupující pro celoroční pneumatiky je motorista či motoristka s ročním nájezdem do 5 000 km jezdící převážně po upravených komunikacích.

Celoroční pneumatiky se jen stěží vyrovnají jízdními vlastnostmi těm letním v létě a zimním v zimě. Směs celoročních pneumatik je zpravidla měkčí a zahřívá se rychleji než běžný letní dezén. V horku se proto opotřebí rychleji než sezónní pláště. Celoroční pneumatiky jsou měkčí například kvůli vyššímu podílu siliky oproti letním plášťům. Zimní pneu však obsahují siliky ještě víc, a proto nejlépe odolávají sněhu a nízkým teplotám. 

Před nákupem celoročních pneumatik se musíte sami sebe zeptat, kolik kilometrů ročně najezdíte a v jakém prostředí. Zda v horských oblastech nebo jen po městě. Pokud najedete více jak 5 000 km ročně na všech typech silnic, jezdíte také do zahraničí na zimní dovolenou či služební cesty, odpověď je jasné NE. Pro takové řidiče se celoroční pneumatiky z důvodu bezpečnosti vážně nehodí. Potřebujete mít v každé situaci pneumatiky odpovídající typu povrchu a ročnímu období, abyste měli při jízdě absolutní jistotu.
.
Při výběru celoročních pneumatik si dávejte pozor na jejich značení. Celoroční pneumatika vhodná pro jízdu po celý rok musí mít mimo označení M+S na bočnici ještě symbol sněhové vločky a sluníčka. Většinou je také doprovázené označením All Season na bočnici. Takové označení je správné a pneumatika splňuje možnost provozu po celý rok. Výrobci pneumatik doporučují, za předpokladu dostatečné péče, používání pneumatik po dobu ideálně 4 let, minimální hloubka dezénových drážek musí být 4 mm.

Celoroční pneumatiky jsou zkrátka stále jen kompromisem mezi letním a zimním obutím. Proto doporučujeme, abyste se při jejich výběru nenechali zlákat nízkou cenou a raději si připlatili za kvalitu, kterou nabízí jen ověření výrobci. S výběrem vám rádi poradíme na kterékoliv naší provozovně.
Barum
Bridgestone
Continental
Davanti
Dunlop
Firestone
Fulda
Goodyear
Hankook
Matador
Nexen
Nokian
Pirelli
Sava
Semperit
Payu
Heureka
Visa
Mastercard

Tento projekt byl realizován za finanční podpory z prostředků státního rozpočtu prostřednictvím Ministerstva průmyslu a obchodu v programu The Country for the Future

© 2024 prodej-pneu.cz