Celoroční pneumatiky – ano či ne?

Celoroční pneumatiky lze s výhradami doporučit pro ty, kdo mají velmi malý roční kilometrový nájezd a absolvují jízdu hlavně v městském provozu a v případě sněžení nebo námrazy pokud možno vůbec nevyjíždějí. Pokud bychom to měli více upřesnit, vhodný kupující pro celoroční pneu je motorista či motoristka s ročním nájezdem do 5 000 km.
V praxi to znamená, že se celoročky jen stěží vyrovnají jízdními vlastnostmi letňákům v létě a zimákům v zimě. Směs celoročních pneumatik je zpravidla měkčí a zahřívá se rychleji než běžný letní dezén. V horku se proto opotřebí rychleji než sezónní pláště. Celoroční pneumatiky jsou měkčí například kvůli vyššímu podílu siliky oproti letním plášťům. Zimní pneu však obsahují siliky ještě víc, a proto nejlépe odolávají sněhu a nízkým teplotám. Celoroční gumy jsou ideální pro jízdu na upravených silnicích.  
Před nákupem celoročních pneumatik se musíte sami sebe zeptat, kolik km ročně najezdíte a v jakém prostředí. Zda v horských oblastech, nebo jen po městě. Pokud najedete více jak 5 000 km ročně na všech typech silnic, jezdíte také do zahraničí na zimní dovolenou či služební cesty, odpověď je jasné NE. Pro takové řidiče se celoroční pneumatiky nehodí. Potřebujete mít v každé situaci pneumatiky odpovídající typu povrchu a ročnímu období.
Při výběru celoročních pneumatik si dávejte pozor na to, co na sobě mají napsáno. Měli byste vědět, že správné označení celoročních pneumatik, abyste je mohli opravdu používat po celý rok, obsahuje konkrétní symboly. Každá celoroční pneumatika musí mít mimo označení M+S na bočnici ještě symbol sněhové vločky a sluníčka. Většinou je také doprovázené označením All Season na bočnici. Takové označení je správné a pneumatika splňuje možnost provozu po celý rok. Výrobci pneumatik doporučují za předpokladu dostatečné péče používat pneumatiky po nazutí na vozidlo 4 roky, nejdéle však 6 let. Minimální hloubka dezénových drážek musí být 4 mm.
I tak ale myslete na to, že celoroční pneu jsou zatím kompromisem mezi letní a zimní gumou. Proto doporučujeme, abyste se při jejich výběru nenechali zlákat nízkou cenou a raději si připlatili za kvalitu, kterou nabízí jen ověření výrobci.
Barum
Bridgestone
Continental
Dunlop
Firestone
Fulda
Goodyear
Hankook
Matador
Nexen
Nokian
Pirelli
Sava
Semperit
Payu
Heureka
Visa
Mastercard
© 2022 prodej-pneu.cz