Chci poradit

Prodej-pneu.cz

Získejte pneu rychle a jednoduše ve čtyřech krocích:
Vyberte si rozměr - najděte pneu - vyplňte údaje - kupte

Hledané výrazy:

Technický rádce

Vytisknout stránku
Technický rádce » Nákladní pneumatiky » Nové značení pneumatik

Nové značení pneumatik

Od 1. listopadu 2012 mají výrobci pneumatik povinnost označovat své pneumatiky novými značkami. Toto označení má vést ke zvýšení bezpečnosti na silnicích, a také ke zvýšení účinnosti a ekologičnosti silniční dopravy v Evropě. Značení se týká tří zásadních vlastností každé pneumatiky.

Energetický štítek

  1. Přilnavost za mokra
  2. Spotřeba paliva
  3. Vnější hluk

Přilnavost za mokra

Přilnavost za mokra se definuje sedmi třídami. A - nejlepší přilnavost, až G - nejhorší přilnavost. tato hodnota zajišťuje, jak se auto bude chovat, respektive jak bude držet na mokré vozovce.

Rozdíl mezi třídou A a G může činit až 30% - zkrácení brzdné dráhy.

Spotřeba paliva

Spotřebu paliva označuje také sedm stupňů, přičemž A - nejnižší a G - nejvyšší. Hodnota značí, jak je velký (malý) valivý odpor pneumatiky a určuje tak ztrátu energie. Čím je tedy hodnota blíže A - tím je valivý odpor menší, dochází k menším deformacím při styku s vozovkou a tím i ke snížení spotřeby paliva.

Rozdíl mezi třídou A a G je až 20%

Vnější hluk

Hlučnost pneumatik představuje významný aspekt z ekologického hlediska. Pneumatika jako taková se na této hodnotě podílí značným procentem. Značení, respektive intenzita hluku je vyjádřena třemi symboly (1–3) a měří se v decibelech. Piktogram značí jednotlivé kategorie.

 

Created by SYMBIO competitor price monitoring software